Minden újdonsült anyukát azzal riogatnak tapasztaltabb társai, hogy élvezze ki, amíg a baba nem tud járni, mert akkor lesz csak igazán kemény az élet!:) Nos, van benne igazság, mégis alig várjuk, hogy a kicsikénk végre elinduljon, és önállóan tudjon járni.
Ami a mozgásfejlődést illeti az első 3 évben a gyermek izomzata, csontozata és idegrendszere hatalmas fejlődésen megy keresztül. Anyának meg főleg az idegrendszere, de ezt most hagyjuk is...:) Ahhoz, hogy a kicsik elsajátítsák az önálló, biztos járás képességét, át kell esniük a mozgásfejlődés bizonyos fokozatain. De mik is ezek?
Hogy lesz a vízszintes testtartásból függőleges?
Az újszülött baba még igencsak magatehetetlen, az izmai, csontozata még nagyon fejletlen, ezért a mozgása is korlátozott. Képes háton fekve felemelni a kezeit, felhúzni a lábait, és a fejét elfordítani. Nagyjából ennyi, azonban ez a hónapok múlásával fokozatosan kiteljesedik, és körülbelül 3 éves korára már szinte teljesen kontrollálni tudja a testét.
A baba mozgásfejlődése hónapról hónapra
- 1 hónapos korban, ha felemeljük a babát függőlegesen, és a talpa szilárd talajt érez, úgy tesz, mintha lépegetne, ez egy reflex, ami teljesen normális.
- 3 hónapos korban függőleges helyzetben már képes megtartani a fejét.
- 4 hónapos korban átfordul először hasról hátra, később hátról hasra is. Támasztással már ülőhelyzetben meg tudja magát tartani (de ezt inkább ne erőltessük, mert nem tesz jót a gerincének).
- 6-7 hónapos korban támasztás nélkül meg tud ülni.
- 7-8 hónapos korban kúszva képes a helyváltoztatásra.
- 9-10 hónapos korban négykézláb mászik.
- 11-12 hónapos korban kapaszkodva felhúzza magát álló helyzetbe.
- 13-14 hónapos korban kapaszkodás nélkül, terpeszben lépked néhány lépést, miközben kezeit a magasban tartja.
- 15-16 hónapos korban ülőhelyzetből önállóan feláll, jár, leül, négykézlábra ereszkedik, felmászik a lépcsőn.
- 17-18 hónapos korban ügyesen jár, kézen fogva lépcsőzik.
- 2 évesen biztonságosan fut, képes hátrafelé menni, fel- és lemászik a bútorokról, futóbiciklizik.
- 2,5 évesen egyedül lépcsőzik, páros lábbal ugrik, labdát képes elrúgni.
- 3 évesen lépcsőn váltott lábbal, kapaszkodás nélkül képes felmenni, tudja hajtani a pedálos triciklit, lábujjhegyen tud járni.
Kihangsúlyoznám, hogy ezek a kormeghatározások csak tájékoztató jellegűek. A gyerekek nagyon eltérő ütemben fejlődnek. Ha egy baba 14-15 hónaposan még nem jár önállóan, vagy ellenkezőleg már 10 hónaposan elindul, az nem jelenti azt, hogy probléma van!
Hogyan ösztönözzük a babát a mozgásra?
- Újszülött kortól - amíg a baba nem ül fel - szuper fejlesztőeszköz a játszószőnyeg. A különböző textúrák, színek, figurák, hangot adó elemek arra ösztönzik a babát, hogy használja, és ezáltal megismerje a végtagjait, és megtanulja összehangolni azokat.
- A mozgásfejlődésre nagyon jó hatással van a baba-mama torna, jóga, illetve a mondókás, éneklős csoportos baba-mama foglalkozások, pl. Kerekítő.
- A kúszásra vagy mászásra ösztönzés hatékony formája, ha a baba elé, karnyújtás távolságon kicsit túl letesszük a kedvenc játékát, vagy olyan tárgyat, ami felkelti az érdeklődését. Az én lányom például a távirányítóért tette meg az első kúszómozdulatait. :)
- A baba az első felállásoknál segítséget használ, belekapaszkodik abba, amit éppen elér, ez általában valamilyen bútor. Ezért legyünk körültekintőek, hogy ne legyen a baba közelében olyan tárgy, amit magára tud rántani, illetve ami veszélyt jelenthet rá, ha eléri állóhelyzetben.
- A rácsos kiságy vagy járóka megfelelő segédeszköz lehet, amibe belekapaszkodva fel tudja magát húzni a baba, és kapaszkodás közben tud lépdelni is. Ha utazóágyat vagy utazójárókát használunk, érdemes hozzá kapaszkodó karikákat beszerezni (ha nem tartalmazza a termék). Ezeket egyszerűen rögzíthetjük az ágy széléhez, így a karikát könnyedén meg tudja ragadni a kicsi.
- Az első lépéseket általában valamilyen eszközbe való kapaszkodással teszik meg a gyerkőcök, később pedig bútortól bútorig közlekednek. Ehhez segítséget tudunk nyújtani például egy foglalkoztató asztallal vagy tologatós játékkal, járássegítővel.
Hogyan tegyük biztonságossá a lakást?
Amikor a baba már nem marad egyhelyben, érdemes átgondolni, hogy mennyire biztonságos a lakás a számára. Számos megoldással könnyíthetjük meg az életünket, és vigyázhatunk gyermekünk testi épségére. Erről a témáról már részletesen írtam A baba biztonsága mindenek felett! című cikkemben, így csak felsorolás szintjén lássuk ismét a lehetőségeket:
- babakarám
- biztonsági ajtórács
- sarok- és élvédő
- konnektorvédő
- fiók- és szekrényzár
- ajtóbecsapódás-gátló
Játékok a mozgás fejlesztésére
Tengernyi felszerelés állhat rendelkezésünkre, amivel elősegíthetjük a baba vagy totyogó mozgásbeli fejlődését:
- játszószőnyeg: a színes motívumok valamint a játékhídról lelógó figurák fejlesztik a szem-kéz koordinációt, mozgásra késztetik a végtagokat, így erősödik az izomzat.
- babahinta: szuper fejlesztő eszköz, mely nem csak a mozgásszervekre van jó hatással, de az idegrendszer, egyensúlyérzék, fejlődéséért is felelős.
- tanulóasztal: a baba érdeklődik iránta, így arra készteti, hogy belekapaszkodva állóhelyzetbe húzza fel magát. Az asztalon lévő játékok felfedezése során megteszi első lépéseit. Továbbá segít abban, hogy belekapaszkodva körbejárja, így erősíti izmait, összehangolja a mozgását, felkészíti a kapaszkodásnélküli járásra.
- járássegítő: a járás korai szakaszában biztonságot nyújt a babának, segítségével megtanulja a járás koordinációs mozdulatait.
- juniorhinta: megdolgoztatja mindkét agyféltekét, ezáltal képes lesz összehangolni a végtagjait. Az egyensúlyérzék fejlődésével képes lesz elsajátítani összetettebb mozgásokat, például futás, később egy lábon állás, majd ugrálás, forgás, tánclépések, valamint a beszéd beindításában is nagy szerepe lehet.
- bébitaxi vagy lábbal hajtós kismotor: borzasztóan jól fejleszti a nagymotoros képességeket, erősíti a lábizmokat, elősegíti a téri orientációs képességet.
- futóbicikli: használata közben megtanulja összekoordinálni a végtagjainak mozgását, valamint nagy szerepet játszik az egyensúlyérzék fejlődésében, a futóbicikli által könnyebben megtanul a gyermek kétkeréken kerékpározni.
Nagyon fontos, hogy semmit se siettessünk a gyermeknél. Bátorítsuk a mozgásra, de ne erőltessük. A gyermek pontosan tudja, mikor érett meg az izomzata, csontozata és az idegrendszere arra, hogy szintet lépjen a fejlődésben, és elkezdjen forogni, kúszni, mászni, járni, futni. A mozgásbeli fejlődés kitolódása nem feltétlenül utal hiányosságra, előfordulhat, hogy a kognitív fejlődés erősebb, és a mozgás fejlődése kicsit háttérbe szorul. Ha azonban kételyeid támadnak, bátran konzultálj a gyermekorvossal.
************************************************************
Kapcsolódó cikkek:
- 7 érv a triciklizés mellett
- Milyen járgány kell a gyereknek?
- Játszva fejlődik a baba - 1. rész - A látás fejlesztése
- Játszva fejlődik a baba - 2. rész - A hallás fejlesztése
- Játszva fejlődik a baba - 3. rész - A bőrérzékelés fejlődése
************************************************************
Ha tetszett a cikk, oszd meg mással is, és kövess, mert hamarosan újabb érdekes témával jelentkezem!