A szobatisztaságra való szoktatás nagyon eltérő a gyerekeknél. Van, aki már 2 évesen minden gond nélkül elhagyja a pelenkát, van azonban, akinek ez még 3 éves korban is gondot okozhat.
Jelen írásommal azoknak a szülőknek szeretnék egy kis segítséget nyújtani, akiknek a csemetéje szeptemberben kezdi az ovit, de a gyerkőc még csak hajlandóságot sem mutat arra, hogy szobatiszta legyen. Nos, ne keseredjetek el, ez teljesen normális, nincs azzal a gyerekkel semmi baj. Vagy csak egyszerűen nem érett még meg az idegrendszere a feladatra, vagy csak némi ösztönzésre van szüksége.
Tudtad?
A szobatisztaságra való érettséget az idegrendszer fejlettsége szabályozza, ez 2-3 éves korban fejlődik ki. Ha a gyermek idegrendszere még nem elég fejlett a vizelet- vagy székletvisszatartáshoz, hiába próbáljuk erőltetni a szobatisztaságot, csak az ellenkezőjét érjük el vele. Akár szorongást is kiválthat a gyermekből, ami kétféleképpen bontakozhat ki:
- a gyermek visszatartja a székletét,
- vagy mindenhol, minden szituációban bepisil, bekakil.
Mi ennek az oka? A gyermek ebben a korban a pisit, kakit a saját produktumának tekinti, amitől nem szeretne megválni, vagy éppen az ellenkezője, minél hamarabb megszabadulna tőle.
Éjszaka a vizelet visszatartását az ún. antidiuretikus (ADH) hormon szabályozza, ami normális esetben 3 és 7 éves kor között jelenik meg a gyerek szervezetében. Ez lehet az oka annak, hogy ugyan a gyermek napközben már teljesen szobatiszta, éjjel mégis néha vagy akár rendszeresen bepisil.
Mik azok a jelek, amelyek a szobatisztaságra való érettségre utalnak?
- hosszabb ideig, akár 1-2 órán át száraz a pelenka
- észleli, ha bekakilt, esetleg szól előtte vagy kakilás közben
- szól, ha elvégezte a dolgát, és zavarja a pisis, kakis pelenka
- ő maga kéri a pelenka elhagyását
- már képes a záróizmok szabályozására, tehát képes - akár rövidebb ideig is – visszatartani a székletet vagy a vizeletet
- érdekli a bili, WC, és hogy mire való, megfigyeli, hogy a felnőttek hogyan csinálják, kérdezget róla
Tehát, ha túl korán kezdjük a szoktatást, netán erőltetjük, akkor sokkal tovább fog tartani, és többet ártunk vele a gyereknek. Azonban, ha a fenti jeleket figyelembe vesszük, legtöbbször pár nap, vagy 1-2 hét alatt szobatiszta lesz a mi kis büszkeségünk.
Az is előfordulhat, hogy a fenti jelek megvalósulnak, mégis nehézkesen megy a pelus elhagyása, akkor léteznek különböző bevált praktikák, amiket lehet alkalmazni, lássuk, mik ezek:
- Érdemes nyáron elkezdeni a szoktatást, amikor csak 1 bugyi elég otthonra. Minél kevesebb ruhadarabot kell levenni, ha pisilni kell, annál nagyobb a remény a sikerre, meg persze az sem mindegy, hogy mennyit kell mosni naponta. Továbbá, ha nem azonnal cseréljük a pisis ruhát, nem fázik meg a gyerkőc.
- Előfordulhat, hogy a gyerek fél a WC-től, mert magasan van, nem ér le a lába, vagy éppen attól tart, hogy beleseik a WC-be, ezért, ha a WC-szűkítő nem vált be, térjünk át a bilire, és a „Klotyó manó” sem fogja fenyegetni az apróságot.
- Van, hogy anyát/apát szeretné utánozni, ezért WC-be szívesebben végezné el a dolgát, így, ha eddig csak bilivel próbálkoztunk, ültessük rá a WC-re, hátha sikerrel járunk.
- Léteznek zenélő bilik, amelyek a kis- vagy nagydolog elvégzésekor zenélni kezdenek, ez egyfajta dicséret, megerősítés a gyereknek, hogy „jól végezte a dolgát”.
- Olvassatok együtt mesekönyvet a témában. Nagyon jól illusztrált, vicces, szellemes gyerekeknek szóló könyvek vannak, amelyek segíthetnek áthidalni a problémát.
- Jutalmazzuk a kicsit, de ne vigyük túlzásba. Természetesen minden sikeres cselekedet után szükség van a jutalmazásra, ez lehet egy kedves szó, ováció, taps, apró nasi, vagy egyéb olyan apróság, amit a gyermek szeret. Azonban a túl gyakori vagy nagy jutalmazás túlzottan felnagyíthatja a szobatisztaság jelentőségét, ami, ha esetleg nincs sikerélmény, szorongásba fordulhat át. A lényeg, hogy nem kell minden pisilés és kakilás alkalmával LEGO készletet venni a csemetének, legtöbbször elég a kedves, elismerő dicséret és/vagy örömujjongás, és sok-sok puszi és ölelgetés! :)
- Előfordulhat olyan is, hogy egy erős kezdés után visszaesés történik, és megakad a folyamat, vagy éppen visszatérünk a kezdetekhez. Ilyenkor ne ijedjünk meg, ne adjuk fel, legyünk türelmesek. Bármilyen változás a gyermek életében kiválthatja a visszaesést, például új közösségbe kerülés, napirend változás, költözés, családi állapot megváltozása stb. Azonban, ha ez elhúzódik, érdemes szakemberhez fordulni vele.
- Soha ne kérjük számon vagy szidjuk le, ha megtörtént a "baleset", legyünk elnézőek, maradjunk nyugodtak és együttérzőek ebben a szituációban is.
Nem véletlen, hogy a szobatisztaságra szoktatáshoz sokféle eszköz elérhető a piacon, hiszen ahány ház, annyi szokás, pontosabban: ahány gyerek, annyi szokás! Összeszedtem neked, hogy milyen eszközök közül lehet választani, hogy megkönnyítsük a pelus elhagyását mire kezdődik az ovi.
Bili és bili között is van különbség
Nagyon sokféle formájú és színű bili létezik. A legegyszerűbb változat az egybeöntött műanyagból készült. Ennek a továbbfejlesztett változata, melynek kivehető a tál része, így a tisztántartása is egyszerűbb. Általában rendelkeznek háttámlával, illetve kifröccsenésgátló résszel, ami annyit tesz, hogy az elülső része magasított, így a kisfiúk is biztonsággal tudnak ülve pisilni.
A zenélő bilik lényege, hogy egy érzékelő van beleépítve, így, ha a gyerkőc elvégzi a kis- vagy nagydolgát, akkor a zenélőegység működésbe lép, és mindenki boldog. :)
A szék formájú bilin kényelmesen el tud helyezkedni a gyerkőc, így akár a TV előtt ülve, kedvenc meséjét nézve üldögélhet rajta.
Sőt, ha a gyerkőc úgy akar WC-re menni, mint a nagyok, de óckodik az igazi WC-től, akkor beszerezhetünk egy WC formájú bilit.
WC-szűkítők
Ami a WC-szűkítőket illeti, két fajtája létezik: a WC-deszka alá vagy fölé helyezhető. Az előbbit közvetlenül a WC-csészére kell helyezni, és ráhajtani a deszkát, így kiküszöböljük, hogy a szűkítő elcsússzon. A WC-deszkára helyezhető szűkítőnek általában csúszásgátlóval bevont az alja, így az nem mozdul el használat közben.
Sok gyermek azért nem szereti a WC-t, mert kemény és kényelmetlen, ebben az esetben ajánlom a puha ülőfelülettel ellátott WC-szűkítőt. Továbbá a biztonságérzetet növeli, ha oldalt kapaszkodó is van rajta, így nemcsak kényelmesen, de biztonságosan tud a gyermek ülni rajta.
A lépcsős WC-szűkítő pedig már egy továbbfejlesztett változat, ahol is a fellépő egybe van építve a WC-szűkítővel, így nem kell a gyereknek még azzal is bíbelődnie, amikor szólítja a kötelesség, plusz lábtartóként is szolgál.
Mint a nagyfiúk
A gyermekpiszoár segítségével pedig már úgy pisilhetnek a kisfiúk, mint a nagyok. Egyes típusok talppal rendelkeznek vagy falra akaszthatóak, de létezik olyan is, amelyet tappancsok segítségével bármilyen magasságban a csempére helyezhetünk, a játékos design pedig a megfelelő használatra bíztatja a fiúkat.
Ha nagyon rágörcsölünk a szobatisztaság kérdésére, attól senkinek nem lesz jobb. Jó, ha terelgetjük, segítjük csemeténket, és megteremtjük az idillt hozzá, de ne erőltessünk semmi olyat, amire a gyermek még nem érett meg!
Gondoljunk csak bele, hogy minden egészséges ember előbb vagy utóbb szobatisztává válik, és habár az óvónénik és a dadusok jobban örülnek a teljesen szobatiszta gyereknek az oviban, ha ez még nem 100%-os, akkor sem esnek kétségbe, teszik a dolgukat. Valamint a közösségbe kerülés általában hamar megoldja a problémát, hiszen a kicsi kincsünk a társaitól könnyebben elfogadja és elsajátítja a szobatisztaság mivoltát. Egy biztos, hogy siettetni ezt sem szabad!
Ha tetszett a cikk, oszd meg mással is, és kövess, mert hamarosan újabb érdekes témával jelentkezem!