A friss levegőre télen is szüksége van a babának, sőt régen bevett szokás volt, és vidéken még manapság is dívik, hogy a szabad levegőn altatják a csecsemőket napközben. Ez nagyon egészséges a pici szervezetének, persze csak akkor, ha a levegő szennyezettsége a normál határokon belül van.
Azonban, bennünk, aggódó anyukákban felmerül a kérdés, hogy hogyan öltöztessük fel, mit adjunk rá, mitől és hogyan kell óvni, stb.
A télen született babákkal kicsit nehezebb dolga van a szülőnek, mert kb. 2-3 hétig nem ajánlott kivinni a szabadba, utána is fokozatosan kell szoktatni őket a hideg levegőhöz. Először 10-10 percekre, aztán növelhetjük az időt. Persze ez nagyban függ a kinti hőmérséklettől is, hiszen egy 0 vagy mínusz pár fok körüli, enyhe időben gyorsabban megy a szoktatás, mint a mínusz 10 fok alatti fagyokban.
Azt mondják, a babát mindig eggyel több rétegbe kell öltöztetni, mint magunkat. Ez a csecsemőkre valóban igaz, hiszen ők nem mozognak séta közben, így csak a ruha és takaró az, ami melegen tartja. Azonban egy totyogónál már ez meggondolandó, két okból is, ők már járnak, mozgásban vannak, valamint a vérkeringésük is jobb, így, ha nem a babakocsiban ülnek végig, nem feltétlenül indokolt a plusz réteg. A fázós anyukák – köztük én is - hajlamosak túlöltöztetni a gyerkőcöt, ami azért nem jó, mert ha beizzad, akkor könnyebben megfázhat.
A babák hőérzete is eltér, ezért érdemes megfigyelni, hogy az adott öltözék megfelelő-e, ezt a legkönnyebben a baba nyakánál tudjuk megnézni, ha hideg, akkor kell még néhány ruhadarab, ha meleg és nyirkos, akkor túlöltöztettük. Az újszülötteknél fokozottan kell figyelni a túlmelegedésre is, mert ők még nem izzadnak, így a hőleadás ebben a formában még nem megy nekik.
Hány fokig lehet szabadlevegőn altatni a babát télen?
Ebben a kérdésben megoszlanak a vélemények, de általánosságban elmondhatjuk, hogy a -10°C alatt, már nem ajánlják. Természetesen az e feletti hőmérsékletnél is nagyon körültekintőnek kell lennünk.
Mikor ne altassuk kint a babát?
- ha forgalmas út mellett lakunk
- ha nem tudjuk védett helyen altatni, ahol tudunk rá figyelni (pl. erkély vagy zárt privát kert)
- ha csapadékos az időjárás
- ha nagyon fúj a szél
- ha magas a légszennyezettség
- ha a baba megfázás vagy influenza tüneteit mutatja (orrfolyás, köhögés, láz esetén)
Hogyan öltöztessük fel a babát?
Hideg időben a legcélszerűbb a réteges öltözködés, mert így a két réteg közötti levegő szigetelő hatással bír. Fontos még a gyulladásra hajlamos szervek melegen tartása, ilyen a torok, fül, homlok. Valamint a hőleadás a végtagokon keresztül a legintenzívebb, így a lábfejek és kézfejek megfelelő szigetelése szintén nagyon lényeges.
Ruhadarabok télre a csecsemőnek:
- hosszú ujjú body
- plüss vagy egyéb belül bolyhos rugdalózó
- ha szükség van rá, plusz pulcsi
- bélelt overál
- kocsicipő, ha nincs az overálnak talpa
- bélelt kesztyű
- sál
- bélelt sapka
- babakocsis sétákhoz vagy kinti altatáshoz szuper kiegészítő a bundazsák
Milyen a jó bundazsák?
Az univerzális bundazsákokat úgy alakítják ki, hogy valamennyi babakocsihoz használhatóak, de léteznek kifejezetten autóshordozóhoz gyártott bundazsákok is. A méretét tekintve létezik újszülött kortól 6 hónapos korig használható, illetve junior, amely 6 és 36 hónapos kor között ajánlott.
A Nuvita bundazsákjai minden korosztálynak, rengeteg variációban kínál minőségi darabokat a téli hónapokra. Valamennyi modell teljesen szétcipzározható, így könnyebb a babát beletenni és kivenni. A legtöbb modell kapucnija összehúzható a még nagyobb védelem érdekében. A kínálatban megtalálunk vastagabb, akár -13°C-ig bátran használható bundazsákokat is. Az újszülött bundazsákokat használhatjuk autóshordozóba is, valamint az Ovetto és Junior bundazsákok minden babakocsi típussal kompatibilisek. Légáteresztő, szél- és vízálló képességüknek köszönhetően maximálisan komfortosak a babának.
Készítettem egy összehasonlító táblázatot, amelyben megtalálod az egyes jellemzőket a Nuvita bundazsákjairól.
Nuvita bundazsákok újszülött kortól 6 hónapos korig:
Nuvita bundazsákok 6 hónapos kortól:
A babakocsi tolókarjára rögzíthető kézmelegítő nem a babának, hanem a szülőnek nyújt komfortérzetet a hideg téli sétákon. A kézmelegítők között találunk olyat, amely külön kesztyűszerűen helyezhető fel a tolókarra, illetve, amely egyrészből áll. Kialakításuknak köszönhetően bármilyen egybefüggő tolókarra használhatjuk. Tépőzárral vagy patenttal egyszerűen rögzíthetjük. Külső anyaga légáteresztő, víz- és szélálló, belső anyaga melegen tartja a kezet.
Tudtad?
A gyapjúból készült babakocsi betét vagy takaró segítheti a baba immunrendszerének megfelelő működését. Egy Németországban végzett tanulmány szerint az első három hónapban az állati szőrzetben alvó csecsemők majdnem 80%-kal kevesebb eséllyel lesznek asztmásak.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is, és kövess, mert hamarosan újabb érdekes témával jelentkezem!