Minden baba életében eljön az az idő, amikor felül, és szeretné más szemszögből látni a világot, ekkor mit csinál a szülő? Először is nagyon boldog, másodszor pedig beszerez egy sport babakocsit.
Igen ám, de itt jön a bökkenő, hogy vajon milyet is vegyünk. Nem mindegy, mire ruházunk be, hiszen jó esetben egy sport babakocsit a gyermek 2-3 éves koráig használunk, és valószínűleg mindennapos útitárs lesz, vagyis nélküle nem mentek egy tapodtad sem sehová.
Nos, megpróbálom a lehetetlent, és összefoglalom a lehetőségeket, valamint hogy mire kell odafigyelni sport babakocsi vásárláskor.
Mielőtt súlyos tízezreket, ne adj isten százezreket költesz babakocsira, tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket:
- Mennyi idős a gyermek, mik a méretei (magasság, testsúly), illetve tud-e már önállóan ülni?
- Ez a legfontosabb kritérium, hiszen például, ha a baba még nem tud önállóan ülni, kizárólag vízszintesig dönthető háttámlájú babakocsi jöhet szóba!
- Napi szinten mennyi időt fog a gyermek benne tölteni?
- Ez a kérdés azért fontos, mert, ha csak rövid elintézendő ügyekhez szeretnéd használni, akkor inkább a praktikusság és nem a kényelmi funkciók kerülnek előtérbe. Ha naponta több órát fog a gyerkőc a babakocsiban eltölteni, akkor a komfortosság is lényeges kritérium lesz.
- Milyen útviszonyokon szeretném használni?
- Ebben az esetben a kerekek mérete, anyaga, illetve a felfüggesztés-rugózás, ami megfontolandó tulajdonság.
- Fontos-e az összecsukhatóság?
- Amennyiben igen, fel kell mérni, hogy mi az az optimális méret összecsukott állapotban, ami megfelelő, például, hogy beférjen az autó csomagtartójába vagy tárolás szempontjából ideális legyen.
- Milyen színvilágban gondolkodjak (fiú, lány, unisex)?
- A legtöbb babakocsi elérhető több színben, azonban, ha előre tervezel, és esetleg a következő gyermeknél is szeretnéd használni, érdemes unisex színekben gondolkodni.
- Milyen biztonsági és kényelmi funkciók fontosak számomra?
- Ez az a pont, ahol bele lehet fulladni az információkba. Általában ezer meg egy féle variáció van. A későbbiek folyamán kifejtem, mik a lehetőségek, és melyik funkció milyen esetben lehet fontos.
Ha a fenti kérdésekre nagyjából meg van a válasz, akkor nézzük végig a lehetőségeket és az érveket a jellemzőkkel kapcsolatosan.
Mint már említettem a legfontosabb kérdés, hogy mennyi idős gyermeknek vásároljuk a babakocsit. Jelenleg a magyar piacon kétféle korcsoport kategória létezik:
- 0+: ez azt jelenti, hogy újszülött kortól használható. Tudjuk, hogy amíg a baba nem tud ülni, addig vízszintes helyzetben kell őt utaztatni. Ebbe a kategóriába azok a sport babakocsik tartoznak, melyek háttámlája (és lábtartója) vízszintesig dönthető vagy a sport feltét mózessé alakítható.
- 6+: A 6 hónapos kortól használható sport babakocsik a már ülő babák részére alkalmasak, ezek között vannak fix és dönthető háttámlájú verziók.
Érdemes már a baba születése előtt átrágni magunkat ezen a témán, ugyanis léteznek babakocsi szettek, melyek mózes- és sport babakocsi feltétet is tartalmaznak, ezzel a megoldással le tudjuk fedni a baba első 3 évét. Sőt a 3:1 multifunkciós szettekben autós babahordozó is található, melyek általában 13 kg-ig használhatók, így kb. a gyermek első évében autósülésre sem lesz gondotok. Ezek a szettek egytől egyik újszülött kortól ajánlottak. Lássuk ezen kategóriákat:
- Multifunkciós babakocsi: Ebben a kategóriában létezik 3 az 1-ben változat, ami annyit tesz, hogy a szett babakocsi vázat, mózes-, sportfeltétet és autóshordozót is tartalmaz. A 2 az 1-ben megoldás pedig a babakocsi vázból és az arra helyezhető mózes- és sportfeltétből áll.
- Kétfunkciós babakocsi: praktikus megoldás lehet, ha nem szeretnél több feltétet használni és tárolni, ugyanis a kétfunkciós babakocsik mózes része néhány mozdulattal sport babakocsivá alakítható.
- Travel System babakocsi: a Travel System szettek sport babakocsiból és autós hordozóból állnak. Attól különlegesek, hogy a hozzájuk passzoló autóshordozó ráhelyezhető a sportrészre, így nem kell cserélgetni a feltéteket a vázon.
Jó ha tudod, hogy a sport babakocsik az esetek többségében a 6+ kategóriába sorolhatók.
Fontos: ameddig nem tud a baba önállóan, megtámasztás nélkül ülni, még ne ültessük fix háttámlájú, 6+ kategóriás babakocsiba, annak ellenére se, hogy már betöltötte a 6 hónapos kort!
A sport babakocsik esetében súlyhatár van megadva az egyes változatoknál, azonban mindig érdemes belepróbálni a gyermeket a kiszemelt típusba, mert a testalkata minden babának más, és ebben az esetben meghatározó tényező az ülőfelület szélessége és mélysége, valamint a háttámla magassága is. Ha nincs lehetőség belepróbálni a gyermeket - amennyiben nincs feltüntetve - mindenképpen szerezzük be a fent említett paramétereket a forgalmazótól a vásárlás előtt.
Összecsukhatóság szempontjából megkülönböztetjük az esernyőre illetve lapra csukható sport babakocsikat. Az előbbi általában az egyszerűbb, olcsóbb kivitelezést jelenti, mely tökéletes, ha rövidebb időket tölt benne a gyermek.
Az esernyőre csukható babakocsik jóval kevesebb kényelmi és biztonsági funkcióval vannak ellátva, azonban praktikusak a rövid bevásárlások vagy tömegközlekedés használatakor, mert összecsukva kis helyet foglalnak, könnyűek és egyszerű a használatuk, valamint az áruk is jóval kedvezőbb.
A lapra csukható verzióknál nagyobb a választás kényelmi és biztonsági funkciók tekintetében. Típustól függően számos kiegészítő beszerezhető hozzá. Strapabíróbbak, jobban ellenállnak a használatból eredő amortizációnak. Ezekből az okokból adódóan az áruk is nagyon változatos.
Akkor lássuk, mire kell odafigyelni vásárláskor.
1. Babakocsi váz
A babakocsi váza olyan, mint az ember gerince. A váz tartja a babakocsi többi részét, és felel a mozgathatóságáért, így nagyon fontos annak mivolta, úgy mint:
- az anyaga (műanyag, fém, alumínium)
- a súlya
- összecsukható-e
- az összecsukási mechanizmusa
- a mérete nyitott és összecsukott állapotban
- a felszereltsége (kerekek, fékrendszer, rugózás, tárolórészek, tolókar, stb.)
- csatlakoztatható-e rá egyéb feltét (mózes, autóshordozó)
- átfordítható-e a feltét vagy a tolókar a vázon, úgy hogy kifelé és felénk is nézhet a csöppség
2. Kerekek/felfüggesztés:
Az út minősége nagyban meghatározza a választást, hiszen nagyon meg tudja keseríteni az ember életét, ha küzdeni kell a babakocsival a séták során.
A kisebb, duplakerekű babakocsik fordulékonyak, így például kiváló opció rövid sétákra, vagy a zsúfolt plázában, piacon, esetleg a kisboltban, ha a sorok között lavírozunk. Ebben az esetben fontos, hogy az első kerekek legyenek bolygósíthatóak.
Lássuk, milyen funkciókkal kell, hogy bírjon egy sport babakocsi, mellyel megkönnyíthetjük a hosszabb séták, kirándulások, rosszabb útviszonyok során a közlekedést:
Első kerekek átmérője legyen minimum 19 cm, a hátsó kerekeké pedig minimum 22 cm, mivel minél nagyobbak a kerekek, annál könnyebben birkózunk meg a nehezebb tereppel is.
- Ebben az esetben szimpla kerekek legyenek elől-hátul, azonban az elsők legyenek fixálhatóak és bolygósíthatóak egyaránt, így akár egy mélyebb talajon vagy murván is könnyedén toljuk, ha lefixáljuk a kerekeket, amint pedig jobb lesz az út, a bolygósítható kerekekkel a manőverezés is egyszerű lesz.
- Az út adta rázkódás elnyelése érdekében javaslom a jó minőségű poliuretán habból készült vagy felfújható gumikerekeket.
- Számos típusnál már gondoltak a rugózásra is, így léteznek 2 illetve 4 rugós felfüggesztéssel rendelkező babakocsik, melyek egyértelműen a gyermek kényelmét szolgálják.
- Léteznek olyan 3 kerekű babakocsik, amik kifejezetten kirándulásra vagy kocogásra lettek tervezve.
3. Fékek
Biztonság szempontjából fontos, hogy a babakocsi fékezhető legyen, erre többféle megoldás létezik:
- hátsó keréktengelyen elhelyezett lábbal kezelhető dupla fékrendszer
- mindkét hátsó kerék külön fékezhető a kerekeken elhelyezett kapcsolóval
- Tolókaron elhelyezett kézzel vezérelhető fékrendszer
- Automatikus fékbiztonsági rendszer: bekapcsolásakor amennyiben nem fogja senki a tolókart, a guruló babakocsi, ha akadályt észlel, megáll!
4. Biztonsági öv
Manapság valamennyi babakocsit 5 pontos biztonsági övvel látnak el a maximális biztonság érdekében. Előny, ha állítható a magassága is, így ahogy nő a gyermek, utána tudjuk állítani a biztonsági övet is.
5. Tolókar
A legtöbb babakocsinak állítható a tolókar helyzete, így a saját magasságunknak megfelelően használhatjuk. Azonban hosszabb sétákon a kialakítása is lényeges faktor, hiszen a szülő keze is elfáradhat, ha az nem elég ergonomikus, nem illeszkedik az igényekhez. Némely babakocsi tolókarja extrával is felszerelt, például:
- pohártartó
- megerősített védőborítás a kényelem, kopásállóság és tisztántarthatóság érdekében (pl. eco bőrborítás)
- tárolórekesz
- tolókarra akasztható pelenkázó táska
6. Kupola
A kupola a babakocsi fontos része, hiszen védi a gyermek fejét a naptól, csapadéktól, széltől. Rengeteg féle verziója létezik különböző extrákkal:
- bővíthető, felhajtható: minél nagyobbra bővíthető a kupola, annál jobban véd a napfénytől és széltől
- betekintő nyílás: ezen keresztül figyelhetjük a babát, ha nem szemből toljuk
- szellőző háló: nyári melegben elősegíti a szellőzést
- UV szűrő réteg: megvédi a gyermeket a káros UV sugaraktól
- lehajtható napellenző: a szemből jövő napsugarak ellen védi a gyerkőc szemét
- cipzáros vagy zsebes tárolórész: a kupola hátuljára rögzített kis tárolózsebben elférnek a fontos apró dolgok (pl. iratok, telefon, kulcsok, stb.)
7. Ülőrész
A babakocsi váz után talán az ülőfelület az, amiben a legtöbb babakocsi eltér egymástól. Mivel minden gyermeknek mások az igényei, ezért minden esetben javasolt beleültetni, és megfigyelni az alábbi tényezőket:
- ülőrész szélessége, magassága, mélysége megfelel-e a gyerkőcnek
- amennyiben van ülőbetétje/szűkítőbetétje, kivehető és mosható-e (léteznek megfordítható típusok is, melynek mindkét oldala más-más mintával használható)
- háttámlája dönthető-e, ha igen milyen mértékben (a legideálisabb a vízszintes)
- lábtartója állítható-e
- biztonsági öv magassága állítható-e
- mennyire tartja a gyermek hátát (hosszabb sétáknál fontos kritérium)
- karfája levehető vagy szétnyitható-e
- amennyiben a gyermek szeret enni, inni, játszani menet közben, ajánlott tálcás karfával ellátott babakocsit választani
- a gyártók gondolva a hideg időre, néhány típust lábzsákkal együtt forgalmaznak
Az iker sport babakocsiknak az ülések elhelyezkedése szempontjából kétféle verziója van, egymás mellett és egymás mögött (vagy egymással szemben) ülhetnek a babák. Természetesen ebben a kategóriában jóval kisebb a választék, azonban amire érdemes odafigyelni, hogy az egymás mellett elhelyezkedő üléseknél mindkettő külön-külön dönthető legyen, hiszen nem biztos például, hogy a két gyermek egyszerre alszik el. Illetve legyen valamennyire összecsukható, mert egy ekkora babakocsinál egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora helyen tudjuk tárolni, szállítani.
Ha sikerült kiválasztani a megfelelő babakocsit, az alábbi tartozékokat szerezhetjük még be hozzá:
- bundazsák
- kézmelegítő
- esővédő
- szúnyogháló
- napernyő
- pohártartó
- ülőbetét/szűkítőbetét
- tolókarra akasztható pelenkázótáska, hátizsák vagy bevásárlóháló
- testvérfellépő
- tolókarvédő
- babakocsi játék
Ha tetszett a bejegyzés, like-olj és kövess, mert hamarosan újabb témával jelentkezem.