Te is töröd a fejed minden évben, hogy milyen egyedi, sablonmentes adventi naptárat készíts a gyereknek?
Nos, mint már említettem egy párszor, rám igencsak jellemző a „last minute mami” jelző, viszont nem szeretem a sablonos dolgokat, ezért adventi naptárat sem vásárolok a boltban, inkább elkészítem magam. Azonban – mivel általában az utolsó napokban állok neki –, így a nagyon „fancy” és bonyolult dolgok szóba se jöhetnek nálam. :)
A tavalyi évben mesék kerültek a naptárba, melyeket én magam gyűjtöttem össze egy nyomtatható file-ba. Ezt megtalálod a Mesék adventi naptárba c. blogbejegyzésemben.
Idén is rászántam pár órát, keresgéltem a neten, és egészen véletlenül találtam rá egy jópofa dologra, amit továbbgondoltam, és aztán megszületett a fejemben az elképzelés, amit most szeretnék veled is megosztani, hátha neked is tetszik. :)
Az idei évben 24 db saját készítésű kaparós sorsjegyet gondoltam ki adventi naptár gyanánt. Több okból találtam izgalmasnak ezt a megoldást: egyrészt így magában az „ablakok kinyitogatásában” is van játékosság és izgalom. A másik, hogy a lányom imádja lekapargatni ezeket a sorsjegyeket. Szóval az alapötlet megvolt, de hogyan tovább? Mutatom lépésről lépésre.
Nézzük, mire lesz szükséged:
3 db A/4-es méretű vastagabb papírra,
- világosabb színű filctollakra (ha nem nyomtatod a grafikát, hanem te magad írod, rajzolod),
- fehér színű viasz- vagy zsírkrétára, de ha nincs otthon, akkor egy gyertya vagy vastag, átlátszó ragasztószalag is megteszi,
- arany, ezüst vagy bármilyen sötétebb árnyalatú, jól fedő akrilfestékre,
- pár csepp kézi mosogatószerre,
- kis méretű edényre,
- ollóra és ecsetre.
1. lépés: Készítsd el a tetszőleges színű, méretű és formájú sorsjegyeket. Célszerű a kaparós rész alatti grafikát nem túl erős színnel írni, rajzolni vagy nyomtatni, hogy a festék teljesen elfedje. Ha nem akarsz vele bíbelődni, akkor készítettem neked egy sablont, melyet az alábbi képre kattintva letölthetsz.
2. lépés: A kaparós részre a nagyobbaknak írhatsz üzenetet, csinálhatsz kupont is. A kisebbeknek pedig rajzzal illusztrálhatsz. Én párosító játékot találtam ki. Vagyis különböző mintájú és színű hópelyheket fogok rá nyomtatni. A feladat az lesz, hogy találja meg a párját, ami rá lesz ragasztva az adventi csomagokra, amiben az ajándékok lesznek. Ezt a verziót is letöltheted a lenti képekre kattintva.
3. lépés: A lekaparandó részt átsatírozva fedd le fehér zsírkrétával, viaszkrétával vagy gyertyaviasszal, vagy ragaszd le átlátszó, vastag ragasztószalaggal. Ez azért kell, hogy a grafika ne sérüljön a kaparás során.
4. lépés: Nyomj kb. 1 evőkanálnyi akrilfestéket egy kis tálba, adj hozzá ugyanennyi kézi mosogatószert. Keverd jól össze, és fesd rá a lekaparandó részre, ha szükséges, száradás után fess rá még egy réteget. Ezzel a módszerrel könnyen lekaparható lesz a festékes felület. Hagyd megszáradni, és már kész is.
Én az alábbi Youtube videóból szedtem az ötletet, és ki is próbáltam, működik. :)
Mit rejtsünk el az adventi kalendáriumban?
Én személy szerint nem vagyok a híve sem annak, hogy 24 napon keresztül csak édesség legyen a kalendáriumba (de azért kerülni fog bele 1-1 finomság is), sem annak, hogy súlyos pénzeket költsek el az adventi meglepetésekre, arra ott a karácsony! :)
Ha te is hasonlóan vélekedsz, akkor íme néhány ötlet, ami elfér egy kis csomagban, pénztárcabarát megoldás, és mégis izgalmas a gyerkőcnek:
- közös élménykuponok (pl. egész estés mesenézés popcornnal, közös sütikészítés, bunkerépítés, 1 órás diafilmezés, 1 óra társasozás, stb.). Ezt akár közvetlen a kaparós sorsjegyre is írhatod, így nem kell külön csomagokat gyártani.
- mese: nyomtatható gyűjteményt ITT találsz.
- radír, ceruza, toll, hegyező
- hajgumi, hajcsat
- a több darabból álló játékkészleteket szétszedhetjük, így több napra is jut belőle, ilyen például:
- gyurma
- tempera
- zsírkréta
- színes ceruza
- nyomda
- puzzle
- gyöngyfűző
- matrica
- csillámpor
- csillámragasztó
- műanyag állatos/figurás készlet
A kaparós sorsjegy elkészítésével nem kell napokat bíbelődni, mégis izgalmas a gyereknek. A kreatív adventi meglepetésekkel pedig szuper saját készítésű ajándékokat alkothattok karácsonyra a nagyszülőknek, rokonoknak, barátoknak, vagy az óvónéniknek.
**********************************************************
Kapcsolódó cikkek:
- Mesék adventi naptárba
- Mivel lepjük meg a nagymamát és a nagypapát karácsonykor?
- 10 tipp a tudatos online ajándékvásárlásra
**********************************************************
Ha tetszett a cikk, oszd meg mással is, és kövess, mert hamarosan újabb érdekes témával jelentkezem!