Meleg van! Olvad az aszfalt is, a gyerek meg szinte egész nap kint van a kertben, de miért is ne lenne, hiszen nyár van, jó idő, no meg ezért költözik az ember családi házba, igaz?
Igen ám, de mindig úgy belefeledkezik a játékba, hogy néha órákig elfelejt inni, amikor szólok neki, akkor is szippant 1-2 kortyot, aztán megy tovább.
Arról meg, hogy az oviban mennyit ihat, fogalmam sincs. Amikor rákérdeztem, hogy mégis hogy van az itatás, azt mondták az étkezéseken kívül is mindig ott van a lehetőségük inni, ha szomjasak. Igen ám, de mi van, ha a gyerek nem érzi, hogy szomjas? Hogyan vezessük rá, hogy rutinná váljon az, hogy igyon bizonyos időközönként, még ha nem is érzi, hogy szomjas?
Azt hiszem a hidratálással kapcsolatos kérdéseim igencsak aktuálisak most, így bátorkodtam azokat feltenni dr. Kovács Tibornak, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet gyermekgyógyászának.
Egy gyermeknek 0-3 éves kora között milyen mértékű folyadék-szükséglete van?
A napi folyadékszügségletet az alábbi táblázat alapján könnyedén ki tudjuk számolni:
Láz esetén ehhez még fokonként 10% plusz folyadékbevitel szükséges naponta. Természetesen fokozott folyadék veszteség esetén (izzadás, hányás, hasmenés) a fentieknél nagyobb a gyermek folyadékigénye, és ne feledkezzünk meg a sópótlásról sem!
Kell-e a babának vizet adni, ha szoptatjuk?
Alapállapotban nem kell, a csecsemő a folyadékszükségletét is fedezi az anyatejjel. Természetesen abban az esetben, ha a külső hőmérséklet magasabb, és ezáltal növekszik a párolgással elvesztett folyadék, akkor ezt pótolni kell. Amennyiben a folyadékmínusz jeleit észleljük, akkor elsősorban gyakoribb szoptatással fedezhető az igény. Amennyiben nincs elegendő anyatej ehhez, akkor lehet természetesen vízzel kínálni a picit.
Milyen jelei vannak a dehidratáltságnak babáknál, kisgyermekeknél? Milyen hatásai lehetnek a kevés folyadékbevitelnek csecsemő- illetve gyermekkorban?
A folyadékellátottság megítélésére a legjobb indikátor a nyelv megtekintése és a vizeletürítés gyakorisága és mennyisége. A nedves nyelv jó folyadékellátottságról tanúskodik, a kissé száraz, fénye vesztett nyelv mérsékelt, a lepedékkel bevont, száraz nyelv nagyfokú folyadékhiányról árulkodik. Ebben az esetben a gyermek lehelete is kellemetlen szagú.
Ha annyi vizelete van a gyermeknek, mint amennyi egészséges állapotban szokott lenni (ugyanannyira nedves a pelenka, ugyanannyiszor kell tisztába tenni, ugyanolyan gyakran megy el WC-re), akkor jó a folyadékellátottsága. A szokatlanul száraz pelenka, a ritka pisilés mindenképpen figyelem felhívó jel, csak úgy, mint a könnyen ráncolható bőr, a beesett szem, a testsúly hirtelen csökkenése és csecsemőkorban a fentiekkel együtt (!) észlelt beesett kutacs.
A szervezet számára a folyadék egyensúly nagyon lényeges, ezért ameddig lehet, megpróbálja a kevesebb folyadékbevitelt kompenzálni a bélből történő felszívás növelésével és a veséken keresztüli kiválasztás csökkentésével. Amennyiben kóros mértékű a folyadékmínusz, akkor bágyadtság, kedvetlenség, fejfájás, aluszékonyság, tudatzavar léphet fel a korábban már említett tünetek mellett.
Milyen jellegű italokat ajánl, ha a gyerek nem szívesen fogyaszt tiszta vizet? Adhatunk-e az 1 évesnél fiatalabb gyermeknek a nyári melegben cukros gyümölcslét?
Meglátásom szerint mi rontjuk el csecsemő- és kisgyermek korban az itatási szokásokat. A változatosságra való törekvés jegyében feleslegesen kínáljuk különböző gyümölcslevekkel, gyümölcsteákkal a gyermekeket. Persze ők megszokják azok kellemes ízét, és ehhez ragaszkodva szomjoltásra már ehhez fognak ragaszkodni egyfajta „élvezeti szerként”. Persze az életkori sajátosságok miatt nem vagyunk abban a helyzetben, hogy elmagyarázzuk nekik, hogy a víz sokkal jobb alternatíva. Így viszont „kierőszakolják” az ízesített italokat, és ez épül be a mindennapjaikba, amit később már nehezen lehet visszafordítani. Éppen ezért szerencsésebb már a kezdetektől vízzel kínálni őket. A szomjúságérzet erősebb az éhségérzetnél, emiatt, ha egy csecsemő szomjas, akkor minden további nélkül el fogja fogadni.
Ha már nehézségbe ütközik a víz elfogadása, akkor semmiképpen sem cukrozott, kalóriadús italokban gondolkodjunk, hanem pár csepp citromlé vagy egyéb gyümölcs levével próbáljunk diszkrét ízélményt adni.
Egy-egy alkalommal nem tragédia, ha kap gyümölcslevet, de ahhoz, hogy az étvágyát ne befolyásolja negatívan, célszerű étkezést követően kínálni.
Tipp:
A Munchkin Miracle 360 Itatópohár tökéletes választás a kicsik első poharának, könnyen megtanulják segítségével az önálló ivás folyamatát.
- A teteje puha szilikonból készült, így nem sérti a növésben lévő fogakat és az ínyt, biztonságos a használata.
- 100%-ban újrahasznosított anyagokból készült a csomagolás, mely a továbbiakban is újrahasznosítható.
- 360°-os kialakítása által nincs szivárgás, és a kicsi bármelyik oldaláról tud inni.
- A pohár automatikusan bezárja magát amikor a gyerek ivott belőle.
- Könnyen tisztán tartható, nem kell apró alkatrészeket tisztogatni hozzá.
- BPA és Ftalát mentes.
- Mosogatógépben is tisztítható.
- Űrtartalom: 266 ml (9 oz)
- Használata 1 éves kortól ajánlott!
Mi a helyzet a hideg italokkal? Árthat-e a nagy melegben a jéghideg ital, milyen hatása van a gyermek szervezetére?
A túlzottan hideg ital a nagy hőmérséklet különbség miatt érzékennyé teheti a garat nyálkahártyáját, mely garatgyulladást okozó kórokozóknak kedvezhet.
Segít-e a hidratálásban a különböző gyümölcsök fogyasztása nyáron? Melyek azok a gyümölcsök, amivel a legjobban érdemes ilyen esetben kínálni a kicsiket?
Folyadékot természetesen az ételeinkkel is magunkhoz veszünk, így a gyümölcsök fogyasztása is hozzájárul ehhez, minél inkább lédúsabb egy gyümölcs, annál inkább. Persze ez szezonalitástól is függ. Citrusféléket fél éves kor felett kaphatnak, aprómagvas gyümölcsöket 2 éves kor felett.
Mit csináljunk, ha a gyerek nem iszik elég folyadékot? Hogyan vegyük rá, hogy többet fogyasszon?
Ahogy említettem a szomjúságérzet igen heves érzet, ezért attól nem kell tartanunk, hogy egy egyébként egészséges gyermek ne igyon annyit, amennyire a folyadékháztartása egyensúlyának fenntartásához kell. Meg lehet próbálni kis üvegben kikészíteni számára a folyadékot, akár be is jelölhetjük a folyadékszinteket, hogy bizonyos idő alatt mennyi fogyjon el.
A cikk a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet közreműködésével készült.
Tipp:
Óvd az egészséged és a Földet a Laica Clear Line vízszűrőkancsó mindennapos használatával!
A LAICA vízszűrőkancsó kulcs eleme a cserélhető Bi-flux szűrőbetét. Az aktív szenet és ioncserélő gyantát tartalmazó szűrőbetét 5 lépcsőben szűri meg a csapvizet, aminek eredménye képpen egészségesebb és ízletesebb vizet fogyaszthatunk.
Az aktív szén megköti a klórt és származékait a növényvédő szereket, valamint szerves szennyeződéseket, javítja a víz ízét, eltávolítja a rossz szagú és színű elemeket. Az ioncserélő gyanta pedig csökkenti a víz változó keménységét, amely a vízkövesedést okozza, és jelentősen csökkenti a vízben a nehézfémek tartalmát.
Egy adag, kb. 1 liter csapvíz szűrése csak 4 percet vesz igénybe. A LAICA kancsóban használatos bi-flux szűrőbetétet 30 naponta vagy 150 liter csapvíz szűrését követőn (amelyiket hamarabb eléri) kell cserélni.
A termék 5 féle színben kapható.
Ha tetszett a cikk, oszd meg mással is, és kövess, mert hamarosan újabb érdekes témával jelentkezem!